Giriş Tarihi

Gece

Yetişkin

Çocuk

Access code/IATA code

Giriş Tarihi

İptal / Ayarlar/Dil
 • konum-555398244-vmfi-2cqfbe0.jpg
 • konum-555398244-vmfi-city-s-nisantasi1.jpg
 • konum-555398244-vmfi-home_slider_1.jpg
 • konum-555398244-vmfi-8095657.jpg
 • konum-555398244-vmfi-jazz_55vmfi.jpg
 • konum-555398244-vmfi-45651545.jpg
 • konum-555398244-vmfi-askeri_muze_istanbul.jpg
 • konum-555398244-vmfi-dolmabahce-sarayi-istanbul-turkiye-night-wide-panorama-h650.jpg
 • konum-555398244-vmfi-merek_nisantasi.jpg
 • konum-icec-lutfi-kirdar-congress-and-exhibition-centre-xybe-jazz_50xybe.jpg

Nişantaşı’nın Tarihçesi

1780′lerde geniş bostanlar, çilek tarları ve kır kahvelerinin bulunduğu boş bir arazi görünümündeki Nişantaşı Dolmabahçe Sarayı’nın sırtlarından başlayarak Maçka’dan yukarı doğru Teşvikiye, Rumeli Caddesi, Vali Konağı ekseninde bulunmaktadır. Osmanlı’da ilk Nizamı Cedit’in kurulduğu zamanlarda Nişantaşı, ordunun atış talimleri yaptığı alandı. Teşvikiye ile Osmanbey, Valikonağı ile Harbiye’nin keşişme noktasında bulunan ve üzerinde “Sultan Mecid’in hiçbir karşılık beklemeden ortaya koyduğu eser” yazılı olan dikilitaş ve semtteki diğer dikilitaşlar semtin simgesi olmuş ve Nişantaşı’na adını vermiştir.

İlki 1790-91 yıllarında III. Selim tarafından dikilen Nişantaşı’ndaki bu dikilitaşlar hakkında çeşitli rivayetler vardır: Birine gore Osmanlılar’da ünlü Yeniçeri okçularına Kemankeş denirdi. Kemankeşler önünde Nişantaşı’nda yapılan ünlü ok atma yarışlarında , atılan okların düştüğü en uzak yere Menziltaşı adı verilen sütunlar dikilirdi. Bir ikinci rivayete gore ise, Padişahlar yaptıkları atışlar sonunda, Nişantaşı’nda iyi atış yaptıkları yeri işaretlemek için anıt taşlar diktirirlerdi.

Atış talimleri sırasında Abdülmecid’in namaz kılıp dinlenebilmesi için yapılan ahşap mescit günümüzün Teşvikiye Camii’ nin temeli olup Nişantaşı’nda yapılan ilk bina olma özelliğini taşır. Bu caminin varlığı dinsel ibadet ihtiyacını giderirken Nişantaşı’na günübirlik gezilerin de çoğalmasına vesile olur. Sultan Abdülmecid’in Topkapı Sarayı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasından sonra hanedan üyeleri ve ileri gelen devlet görevlilerinin de bölgeye yerleşmeye başlamasıyla Nişantaşı ilgi odağı olmuş ve önem kazanmıştır. Abdülmecid 1857 yılı ile birlikte sarayın sosyal etkinliklerini de Nişantaşı’na taşımaya başlamış ve 1867 yılında Nişantaşı’nı imara açmıştır. Pera’ya da yakın olan Nişantaşı, Pera’nın ticaret merkezi olmasından etkilenmiş, büyük bir hızla gelişmiş ve Cumhuriyet yıllarında da konakları ile şehrin en seçkin semtleri arasında yer almıştır.

İstanbul Nişantaşı'nda günümüzde de görülebilen beş dikilitaş bulunuyor:

1. Teşvikiye caminin avlusunda. 1790-91, III. Selim
2. Nişantaşı-Ihlamur yolunda bir apartman bahçesinde, II. Mahmut
3. Teşvikiye Caddesi Harbiye Karakolu önü, 1853-54 Abdülmecid
4. Teşvikiye- Rumeli-Valikonağı caddeleri kesişme noktası, 1853-54 Abdülmecid
5. Teşvikiye Cami, bahçe kapısı yanında

 

Nişantaşı’nın Bugünü

150 yıldır İstanbul’un en itibarlı semtlerinden olan, saray efradının ve Cumhuriyet’in ilk okumuşlarının yerleştikleri Nişantaşı bugün de zengin tarihi ve sosyokültürel mozayiği ile İstanbul’un en önemli semtlerinden biridir. Tüm zamanların en pahalı semtlerindendir olan ve sınıf atlamanın tepe noktası sayılan Nişantaşı’nda her şeyin en pahalısı, en meşhuru, en kalitelisi bulunabilir. Dükkân kiraları dünyanın en pahalıları arasında olan moda merkezi Nişantaşı’nda dünyanın en ünlü markalarının butikleri yıl boyu alışverişçilerin akınına uğrar. Nişantaşı caddeleri ve ara sokakları butiklerin yanısıra gün boyu vitrinleri dolaşan alımlı hanımların, şık beylerin mola verdiklerinde gidecekleri hoş café ve restaurantlar ile de doludur. Bütün gün sıkılmadan vakit geçirilebilecek nezih mekanlara sahip Nişantaşı öğlen saatlerinde çevrede çalışanların ziyaretleri ile daha da renklenir. Nişantaşı denince akla bakımlı, şık hanımların, parfümlerinin sindiği sokaklar, gözde mekanların müdavimi ünlüler, o ünlüleri takip eden paparazziler ve son model lüks otomobillerin yoğun trafiği gelir. Cemil Topuzlu Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı , Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi kültürel mekanlar da Nişantaşı’nın hemen yanıbaşında bulunur.

Modern hayat tarzına rağmen eski yapıtları ile zengin tarihini her an hatırlatan Nişantaşı merkezi bölgelere yakın konumu ve aktif yaşamıyla daha uzun yıllar İstanbul’un gözdesi olacak. Gallery Residence & Hotel Valikonağı, Teşvikiye ve Abdi İpekçi Caddeleri’ne sadece adımlar ötede Süleyman Nazif Sokak’ta her köşesiyle buram buram sanat kokan bir binada sizlere Nişantaşı’nı yaşatıyor.

Yıl boyunca çeşitli kültürel aktiviteler ile dolu olan Cemil Topuzlu Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı (www.icec.org) ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu (www.crrks.org) Nişantaşı Gallery Residence & Hotel’e çok yakın. Yine sadece adımlar ötede olan İstanbul Metrosu durağı ise konuklarımızı birkaç dakika içinde Nişantaşı’ndan Taksim Meydanı’na veya İstanbul’un diğer bir iş ve alışveriş merkezi olan Levent’e ulaştırıyor. İstanbul’un en gözde üç alışveriş merkezi olan Cevahir (www.istanbulcevahir.com), Metro City (www.metrocity.com.tr) ve Kanyon (www.kanyon.com.tr) metro duraklarına içeriden direk bağlantıları sayesinde konuklarımıza Nişantaşı kadar yakın sayılır.
 

Önemli Yerlere Mesafeler :

 

Valikonağı Caddesi : 50 mt
Rumeli Caddesi (Teşvikiye Caddesi) : 220 mt
Harbiye Açıkhava Tiyatrosu : 490 mt
Lunapark : 870 mt
Harbiye Askeri Müzesi : 100 mt
Cemal Resit Rey Konser Salonu : 250 mt
Amerikan Hastanesi : 550 mt
İstanbul Mikrocerrahi Hastanesi : 910 mt
Abdi İpekçi Caddesi : 130 mt
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı : 310 mt
Hilton Kongre ve Sergi Merkezi : 600 mt
Şişli Bilim Merkezi : 970 mt
Metro İstasyonu : 150 mt
Maçka Parkı : 350 mt
G-Mall : 790 mt
BJK İnönü Stadyumu : 1.3 km
Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu : 410 mt
Milli Reasürans Çarşısı : 460 mt
Dolmabahçe Sarayı : 1.5 km
Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi : 1.5 km

 

Metro Ulaşım BilgileriNişantaşı ve Çevresi

GALLERY RESIDENCE

Tamamen suitlerden oluşan modern bir konaklama sunan bu şık müessese İstanbul un en sosyetik bölgelerinden birinin kalbinde bulunmaktadır ve zengin imkanlarla donatılmıştır.

İSTANBUL

 • Valikonağı Caddesi, Süleyman Nazif Sokak No:10 34371 Nişantaşı, İstanbul
 • E : info@galleryresidence.com
 • T : +90 (212) 291 77 10
 • F : +90 (212) 224 40 13

DİĞER BAĞLANTILAR

http://www.jazzhotel.com.tr
JAZZ HOTELS
Bir diğer YES HOTELS oteli olan Jazz Hotel de konsept bir butik otelimizdir.
http://www.yeshotels.com.tr/
YES HOTELS
Yes Hotels istanbul'un en seçkin semtlerinden biri olan Nişantaşı'nda 2 adet sanat temalı butik otelin sahibi ve işletmecisi bir firmadır.

SOSYAL MEDYA

ONLINE REZERVASYONONLINE REZERVASYON
Güvenli, Hızlı ve Kolay Rezervasyon